Down Under nr 2 – 2011

Vi fick en fantastisk respons på premiärnumret av Down Under, något som gjorde oss mycket glada. Nu håller ni nummer två i handen och vi hoppas att ni ska uppskatta detta nummer lika mycket. Den stora händelsen Down Under under hösten har ju utan tvekan varit Rugby – VM som gick av stapeln i Nya Zeeland. All Blacks frälste hemmanationen och blev till folkets stora glädje världsmästare. Australien knep bronset, så visst gick det bra för ”våra” länder. Föreningen har numera en av sina styrelsemedlemmar Åsa Löfvendahl bosatt på Nya Zeeland vilket bäddar för många spännande rapporter och reportage från landet på andra sidan jordklotet. På tal om reportage och artiklar, vi efterlyste reseberättelser i förra numret och till vår stora glädje kan vi redan nu publicera inspirerande reseberättelser insända från våra medlemmar. Föreningen funderar dessutom på hur vi ska kunna utveckla samarbetet med våra medlemmar och precis som vår ordförande Erwin nämner i sin ledare så kan en sak vara att vi i samarbete med någon resebyrå starta specialresor. Har ni önskemål så hör gärna av er, det kan vara sportresor, vinprovning, kultur, natur osv. Vi har ju ett fantastiskt nätverk med kontakter att tillgå i både Australien och Nya Zeeland. Här hemma har vintern precis tagit sitt grepp, vad passar då bättre än att krypa upp i mysfåtöljen och läsa om länderna där sommaren precis har börjat? Mycket nöje!

Chefredaktör
Lars Wallin